Jak chovat andulku

 

Vhodná klec

Rozhodně klec pro našeho opeřeného přítele nesmí představovat vězení. Myslete na všechny nejrůznější a především nejlepší varianty řešení klece. Na trhu je mnoho krásných klecí a klícek. Také jejich cena je rozmanitá. Klec by měla být rozhodně prostorná, aby se mohl ptáček krásně proletět. Ideální rozměry klece by měli být : 100cm délka, 50 cm šířka a 80 cm výška. Mříže by měli být vodorovné, aby po nich pták mohl šplhat. Bidýlka by měla být ze dřeva se šířkou takovou, aby je pták neobjal drápy. Neměli by také chybět různé hračky a doplňky ke hraní, jako jsou např. houpačky, zrcátka, rolničky, žebříčky atd. Také dvě misky v kleci jsou důležité. Jedna na potravu a druhá na denně čistou vodu.

Voliéra

Andulky jsou v naší voliéře spokojeny, nic jim nechybí. Voliéra je tvořena z dřevené a kovové konstrukce s lepenkovou střechou a jednoduchým pletivem, které je dost pevné, aby se dovnitř nedostala kočka. Na dnu máme kachličky a pletivo které je zakryté hlínou. Z důvodu toho, aby se nic nepodhrabalo. Ve vnitř můžete vidět spoustu hraček jako je např. žebřík, houpačky, bidýlka atd.

 

Kam klec umístit

Klec je pro andulku jako pro nás pokoj. Máme tam klid, můžeme si v klidu odpočnout, najíst se, vyspat se. A proto pečlivě zvažte, kde bude klec stát. Nejlepším místem, kde by jsme vám radili by měl být obývací pokoj. Pořád se tam něco děje a celá rodina se tam schází. Dětský pokoj není moc vhodným místem, děti chodí do školy, za sportem a kamarády. Také by jsme vůbec nedoporučovali chovat andulku v kuchyni. Komu by se tam líbilo bydlet, různé výpary z vaření, občas se něco připálí. A kdyby jste ji chtěli mít puštěnou v kuchyni, číhá na ni ještě více nebezpečí než si myslíte.

Jak ji naučit mluvit

Ne vždy si chce andulka hrát, něčím se zaměstnávat nebo odpočívat. Nejhezčí chvilky dnes jsou pro ni ty, kde sedí na prstu nebo na rameni a může naslouchat vašemu hlasu. Pokud často uslyší své jméno, krátké melodie nebo věty, bude se vás snažit napodobovat. Pokud z jeho tlachání porozumíte prvním slovům, vyplatí se ho v tom podporovat. Těmto slovům bude oddaně naslouchat i vícekrát za den a přitom přijímat nová. Možná je ale více nadaná na pískání nebo opakování jiných tónů. Nebuďte zklamáni, a přesto ji dopřejte malé lekce "mluvení", protože je jí příjemná vaše blízkost.

  Pravidla pro naučení slov

Nadané andulky opakují hodně z toho, co často slýchávají ve svém okolí. Chcete-li svou andulky cíleně něco naučit, zkuste to s následujícími pravidly:

 

Péče o andulku

Jako všechna domácí zvířátka. i andulka udělá trochu nepořádku. "Stopy", které zanechá po bytě se lehce odstraní vysavačem. Trochu náročnější je péče o její klec, strom a všechny její hračky. Bez dostatečné hygieny by mohla i trochu onemocnět. Jak při tom postupovat se dozvíte z následujícího schématu.

Denní péče:

Týdně:

Měsíčně: